Не се накефих особено преди години, когато метрото излезе и не го играх. Наскоро обаче го получих с Humble THQ Bundle и реших да го пробвам. Не че е лошо, ама не е и добро.
Тази игра е класическа съветска фантастика. Извадена е буквално като от сборник съветски фантастични разкази. Елементите с психосоматиката пък са все едно взети от Cryostasis. Сценария е леко скучноват, леко наивен и твърде руски. И в добрия, и в лошия смисъл. Но за да почувства човек това най-добре, а и да улови атмосферата правилно, трябва да я играе с руски говор. Но и с него, и без него, много ключови неща остават неясни и общото усещане е за претупване. Като например как точно стана таз беля всичко да се разплющи, света да гръмне и да оцелеят само хората в московското метро? Какво правиха всички тия години между горното и началото на играта, което е доста след това? Каква е файдата от припадъците и причерняването на нашия човек, след като нищо от това няма отражение в геймплея? В Mass Effect 3 Шепърд има подобни видения, ама те се осмислят накрая. Тука – йок. Защо му говорят гадовете и първо ужким създават впечатление, че ще има някакъв обрат, после излиза че нищо такова няма. И какъв изобщо се явява той – нашичкия, понеже на мен ми изглежда като случаен тип? Какъв беше смисъла от последното “ниво” на фона на предните въпроси? И ей такива.
Краят е наивен и седи мега изсмукано. Бум → лол, пабедили, ваша мать, давай сейчас водачку пить.
Всъщност не разбрах може ли да има алтернативен завършек, но и не се напънах изобщо да установя. Много нещо остава неизказано и неуплътнено, и добрите идеи увисват. За да не е без хич, има и няколко неща, които отравят играта. Геймплея е супер линеен и на моменти досадно повтарящ се. Абсолютна липса на баланс в определени ситуации, които изискват 10, 20, 30 преигравания. AI-то е хем супер тъпо, хем не прощава – враговете носят по 10 и повече изстрела без проблеми, но ти пръсват тиквата с един. За сметка на това можеш да изпразниш цял пълнител в някой, на който просто не му се е включил тригъра и нищо да не стане. А това е супер зле, защото дори на нормална трудност мунициите не са изобилни и от време на време оставаш с ножка срещу изроди, които просто не можеш да убиеш с нея. Много от ъпгрейдите, които могат да се купят в станциите не са съобразени с наличността от “лъскави патрони” (монетната единица) на героя. В този ред на мисли, да ви дам акъл, хич не ги пестете, купувайте си неща с тях докато можете, а това е докато стигнете Polis. После вече няма смисъл – пазете ги, за да стреляте по уродите, защото накрая ще попилеете много premium патрони в тотално безсмислено и скучно стреляне.
Графиката е ок за времето си, текстурите и рендъра са типично руски, с много ембос.
Моделирането на някои нива е елементарно, други ме респектираха. Физиката е майка плаче. Общата продължителност е около 14 часа. С всички преигравания. Нито е кратко, нито е дълго. Не е и време, изпълнено с удоволствие.
Но онова, което е най-фрапантно и най-идиотско от всичко е, че героят няма идентичност. Казва се Артьом и толкова. Няма история, няма идея, няма харизма. Няма и реплики, с изключение на наратива между нивата. Освен тоя наратив обаче на никой не му е хрумнало, че този човек е добре да има и глас и да говори в самата игра, ебаси. Не когато другите се обръщат към него да мълчи като путка и да се налага дори да има реплика “Той не може ли сам да говори?” Самоирония, или кулминацията на глупостта? Затова и не ми става симпатичен. Все ми е тая ще го колят ли, ще го разчленяват ли, ще го плющят ли. Сиво пушечно месо. Никой. В смисъл, колко трудно, ебати, би било да се запишат още 50 реплики при цялото нонстоп говорене, пеене и крякане на другите персонажи, което създава супер автентична атмосферата. Никой не иска и не очаква да правиш Ридик, но поне нека казва нещо от време на време, за да има някаква връзка с играча. А и края на играта е единствения път, в който го виждаме. Kind of. Ей го. Mr. Nobody.
Анализ и заключение на ИБАХТА
Графика: 6
Звук: 6
Сценарий: 4
Геймплей: 5
Физика: 3
Емоция и динамика: 5
Заключение: добри идеи, съсипани от вбесяващ на моменти геймплей, който тотално убива играта и прави replay стойността й нулева.
По-скоро е правена по това:
http://knigolandia.info/book-review/metro-2033/
Но нищо чудно да има заемки и от други руски книги.
Този бъндъл е много добър. Red Faction, Darksiders и Saints Row ми харесаха повече от метрото.
Darksiders не е моя тип игра, но другите две ги подпъвам. Сега в стийма гледах, че за 25 евро са пуснали всички игри на THQ.
Играта има възможност за алтернативен край. Изисква се преминаване без избиване на враговете. Местата където това има значение се отбелязват с призрачен звук.
При този край става ясно че причерняването и припадъците са опит за комуникация от страна на “лошите” мутанти.
Ако ще играете стелт, гледайте да гасите лампите. В тъмното хората не виждат толкова добре.
Броя на намерените лъскави патрони зависи от степента на трудност.
Вместо тях ползвайте електрическата пушка която се намира доста рано в играта. Когато тя е напълно заредена може да убие мутант с един точен изстрел. Мунициите за нея също са доста по-евтини.
По въпроса дали има други оцелели. Мисля че на едно място имаше едни радиосвързочници които търсеха някой друг с радиото. Лесно може да се подминат. Но по принцип, хората не излизат извън метрото, а вън е пренаселено с мутанти.
Лично на мен играта ми хареса доста. Създава атмосферата. Не е необходимо всичко да ти бъде обяснено и казано в прав текст… Всъщност я врътнах два поредни пъти, именно защото краят не ми хареса.
Нямах проблеми с физиката или тригерите.
Доигра ми се отново.